Kāpēc pēc iespējas jāizvēlas dabīga pārtika?

Vīnogas

Kāpēc pēc iespējas jāizvēlas dabīga pārtika?

Labas ziņas! Lielākajai daļai no mums vairs nav jāaudzē un jāmedī sev pārtika! Grūtākais, kas jādara, ir jāieceļ smagi iepirkumu maisi mašīnā.

Svētkos varam nokrāmēt galdu ar (gandrīz) neierobežotu daudzumu uzkodu, saldumu un našķu kalniem. Aizbraucot pusdienās uz Food kortu tirdzniecības centrā, mums paveras jūra ar gardiem un vilinošiem piedāvājumiem. Veikalu plaukti vai lūzt no produktu daudzveidības. Pie tam – pārtika ir garda. Patiešām, katrs ražotājs cenšas piekukuļot mūsu garšas kārpiņas ar sabalansētu garšu un ēdiena tekstūru, acis – ar labu un kārdinošu krāsu un degunu – ar brīnišķīgu aromātu. Oreo cepumu kraukšķīgumu un pildījuma mīkstumu rada un testē vesela komanda pārtikas tehnologu un zinātnieku pārdošanas peļņas maksimizēšanas vārdā. Tāpēc burkāns vai grūbu putra savā pieticībā un vienkāršībā nekad nestāvēs tam klāt. Oreo cepumu gribēsies vēl un vēl. Burkānu vai grūbu putru apēdīsi tikai tik, cik nepieciešams. 

Tā arī ir atbilde, kāpēc maksimāli jāizvairās no pārstrādātas pārtikas. Tā ir mākslīgi veidota un “piečakarē” organisma dabīgos izsalkuma un sāta signālus. Šādu “uzražotu”, nevis izaudzētu pārtiku mēs izmantojam garlaicības, skumju un stresa nomākšanai un nevaram apstāties pat tad, kad sen jau vajadzēja. Nelaime tā, ka šādā veidā ne tikai uzņemam liekas kalorijas, kas kaut kā ir jāiztērē, lai tās nenosēstos uz gurniem vai vēdera, bet arī neuzņemam neko organismam vajadzīgu. Tā vietā būtu varējuši papildināt savus dzelzs, kalcija, olbaltumvielu un vitamīnu krājumus ar dabīgu un vērtīgu pārtiku.

Tā veidojas mūsdienu fenomens – pārēdies, bet badā. Uzņēmis par daudz kaloriju un makro uzturvielu (parasti ogļhidrātu, bet arī tauku un retumis olbaltumvielu), bet par maz mikro uzturvielu – vitamīnu, minerālvielu, antioksidantu, fitovielu no augiem, zoovielu no dzīvnieku izcelsmes produktiem u.c. organismam nepieciešamu vielu. Mūsu organisms ir ķīmijas laboratorija, katra tā darbība ir ķīmiska reakcija. Ja atceramies no skolas ķīmijas stundām, atlika saliet divas vielas vienā traukā un BOOM, bija sprādziens. Tāpat arī organismā. Tikai, ja trūkst kāda vitamīna, tad nav, ko ieliet tajā traukā un boom arī neseko.

Attiecīgi šo svarīgo vielu trūkums izraisa virkni dažādu veselības problēmu, izmaina vielmaiņu, samazina enerģijas līmeni, bojā miega kvalitāti, un es domāju, ka varu beigt šo uzskaiti, tāpat jau ir diezgan skaidrs, uz kurieni šis viss virzās.

TĀPĒC PIRMAIS IETEIKUMS: PĒC IESPĒJAS IZVĒLIES TIKAI DABĪGU PĀRTIKU.

Jo mazāk un saprotamākas sastāvdaļas uz iepakojuma, jo drošāk varam to lietot. 

Būtu pēc iespējas jāizvairās no desām, pelmeņiem, veikala salātiem (esi kādreiz izlasījis sastāvu???), pusfabrikātiem utt. Ar vienvārdsakot, viss, kur sastāvs jāraksta apmēram 20 rindiņās.

Vēl, protams, jāizvairās no pārcukurotiem produktiem pat, ja tie visādi citādi izskatās daudz maz dabīgi. Tie būs tie, kam cukurs ir minēts kā pirmā vai otrā sastāvdaļa pēc kārtas. (vai zināji, ka sastāvu raksta pēc kārtas – sāk ar to sastāvdaļu, kas ir visvairāk, nākamā jau ir mazāk utt.)

Tāpat varam sev pajautāt, vai mūsu vecmāmiņu laikā šis produkts jau pastāvēja? Nevis vai mūsu vecmāmiņa pazina avokado, visdrīzāk jau netika redzējusi kā savas ausis, bet vai šis produkts kā tāds jau bija uz mūsu gaišās pasaules. Ja jā, tad visdrīzāk tas ir gana dabisks. Ja nē, labāk liec atpakaļ plauktā, to tev nevajag. Jā, jā, es zinu, ka gribas. Pacieties, drīz pāries!

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *