Uztura speciālists, dietologs, uztura treneris un konsultants – ko kurš dara?

Pēdējos gados ir parādījušās (un arī no ārzemēm ienākušas) dažādas specialitātes un lomas, kuru pārstāvji konsultē cilvēkus saistībā ar viņu ikdienas uzturu un risina ar to saistītās problēmas. Ne vienmēr ir viegli tos atšķirt un izprast, ko kurš dara. Uztura speciālists jau ir iesakņojies un visiem saprotams. Diemžēl par tiem mēdz dēvēt arī visus citus, kas piedāvā kaut ko saistībā ar uzturu, taču realitātē ir atšķirības gan piedāvājumā, gan atbildības robežās.

Kā nepazīstamākos var minēt uztura trenerus, uztura konsultantus un nutriciologus. Tāpat lielai daļai cilvēku arī nav skaidrības, ar ko atšķiras uztura speciālists no dietologa, piemēram. Visam pa vidu vēl ir cilvēki, kuriem ir maģistra grāds uzturzinātnē, bet kuri nav uztura speciālisti.

Apskatīsim, ko katrs dara un kuros gadījumos var būt noderīgs.

Uztura speciālists

Tā ir ārstniecības persona, kura konsultē par:

  • veselīga uztura pamatprincipiem,
  • svara korekciju,
  • uzturu dažādos dzīves posmos – plānojot grūtniecību,  grūtniecības laikā, menopauzes laikā,
  • nepieciešamo diētu dažādu saslimšanu gadījumā (diabēts, podagra, sirds-asinsvadu saslimšanas, kuņģa un zarnu trakta saslimšanas utt.),
  • par uztura bagātinātāju lietošanu,
  • par produktu un medikamentu mijiedarbību,
  • par pareizu šķidruma lietošanu,
  • dažādām diētām, to efektivitāti un zinātnisko pamatojumu.

Uztura speciālists var nozīmēt un interpretēt dažādus izmeklējumus un analīzes un sniegt specifiskas rekomendācijas attiecībā uz uzturu un nepieciešamajiem uztura bagātinātājiem, tomēr neuzstāda diagnozes. Tātad dažādu sūdzību gadījumos jādodas pie ārsta (alergologs, endokrinologs, gastroenterologs utt.), un, kad diagnoze uzstādīta, uztura speciālists var palīdzēt ar konkrētiem uztura ieteikumiem. 

Uztura speciālists tiek sertificēts kā ārtsniecības persona un pamatā konsultē dažādos veselības centros un klīnikās.

Tātad visizplatītākās situācijas, kad vajadzētu doties pie uztura speciālista, ir grūtniecība; dažādas alerģijas, kad jāizslēdz konkrēti produkti; slimības, ko var ietekmēt ar uzturu; svara korekcija (gan zaudēšana, gan uzņemšana); pāriešana uz citāda veida uzturu, piem., vegānismu; kopējās uztura kvalitiātes un uzturvielu pietiekamības izvērtēšana u.c. 

Ir uztura speciālisti, kas specializējas arī ēšanas traucējumu risināšanā (anoreksija, bulīmija, kompulsīvā pārēšanās). Katra uztura speciālista specializāciju var apskatīt uztura speciālistu reģistrā (saite zemāk).

Atsevišķas klīnikas, piem., Vivendi centrs u.c., piedāvā pakalpojumu, kurā uztura speciālists, sadarbojoties ar psihoterapeitu u.c. speciālistiem, piedāvā kompleksu risinājumu ēšanas traucējumu novēršanā. 

Dietologs

Tāpat kā uztura speciālists dietologs ir ārstniecības persona, kas arī var sastādīt ēdienkartes slimību gadījumā un pilda līdzīgas funkcijas, bet, kā raksta paši LDUS: “Dietologs ir pakāpienu augstāks, jo var uzstādīt diagnozi un izrakstīt medikamentus, ko nedrīkst darīt uztura speciālists. Tāpēc, ja cilvēkam ir nopietna reta slimība vai neskaidra diagnoze, tad ir labāk konsultēties ar ārstu dietologu.” Atšķirība ir iegūstamajā izglītībā – ārsts dietologs mācās medicīnas fakultātē, tātad ir ārsts un drīkst uzstādīt diagnozes un izrakstīt medikamentus.

Uzturzinātnieks

Šis ir maģistra studiju programmas “Uzturzinātne” absolvents. Šo studiju programmu var apgūt dažādu specialitāšu pārstāvji. Atšķirībā no uztura speciālista vai dietologa, uzturzinātnieks var nebūt ārstniecības persona (atkarīgs no iegūtā bakalaura grāda un sertifikācijas). 

Uzturzinātnieki pamatā piedalās dažādos ar uzturu saistītos pētniecības u.c. projektos.

Tātad dot specifiskus ieteikumus saistībā ar dažādām slimībām vai izrakstīt  uztura bagātinātājus cilvēks ar maģistra grādu uztura zinātnē (bez uztura pseciālista sertifikāta) nedrīkst, bet konsultēt sabiedrību par vispārējiem veselīga uztura principiem gan. 

Tiktāl par Latvijas augstskolās apmācītiem speciālistiem.

Apskatīsim citas, mazāk apzinātas lomas.

Uztura treneris

Dažkārt dēvēts arī par uztura kouču (jo darbā bieži izmanto koučingu u.c. psiholoģiskā atbalsta veidus), uztura treneris var palīdzēt cilvēkam uzstādīt mērķi saistībā ar viņa veselību un fizisko formu un palīdzēt viņam ceļā uz to (līdzīgi kā biznesa koučs, attiecību koučs utt).

Uztura treneris nav ārstniecības persona, bet var izglītot sabiedrību par veselīgu uzturu un dzīvesveidu. 

Uztura treneris nevar sniegt specifiskas rekomendācijas saistībā ar uzturu vai uztura bagātinātājiem cilvēkiem ar dažādām diagnozēm. Taču gadījumos, kad cilvēks jau ir konsultējies ar ārstiem un/vai uztura speciālistiem, uztura treneris  var palīdzēt rekomendācijas ieviest reālajā dzīvē un pie tām pieturēties ilgtermiņā (jo ar to mēdz būt lielas grūtības).  

Tā kā sertificējošo iestāžu ir daudz, uztura treneri var atšķirties – kāds savus pakalpojumus kombinē ar fitnesa treniņiem sporta zālē (ļoti izplatīts variants) vai specializējas tieši uz sporta uzturu un noteiktu fiziskās kondīcijas sasniegšanu, kāds cits vairāk koncentrējas uz psiholoģisko pusi, izmanto koučingu, motivējošo intervēšanu, kognitīvi biheiviorālās terapijas paņēmienus u.c. rīkus, lai palīdzētu cilvēkam noskaidrot savas prioritātes, mainīt ieradumus, tikt pāri pārmaiņu grūtībām. 

Tādējādi īsumā var teikt, ka uztura treneris ir atbalsta persona ceļā uz mērķi, kas palīdz stiprināt paša cilvēka spējas un varēšanu. Jo ļoti daudzi cilvēki paši saprot, kā būtu labāk, bet ir vajadzīgs kāds, palīdz to īstenot, ilgstoši turēties pie nospraustā mērķa.

Dažkārt svarīgāk par ieteikumu uzturā iekļaut liesas olbaltumvielas un dārzeņus ir tādu prasmju apgūšana kā koncentrēšanās uz vienu lietu, pašdisciplīna, laika plānošana, komunikācijas prasmes, robežu novilkšana, prioritāšu noteikšana, mērķu nospraušana, sevis izprašana un neskaitāmas citas. Jo bez šīm prasmēm neviens klients nespēs ievērot pat visprofesionālāk izstrādātās ēdienkartes un programmas.

Un mērķi var būt gan konkrētas fiziskās kondīcijas un formas sasniegšana, gan vispārējā dzīvesveida uzlabošana veselības iegūšanai un uzturēšanai.

Populārākās organizācijas pasaulē, kas sertificē uztura trenerus ir Precision Nutrition, IIN (Institute for Integrative Nutrition), NASM (National academy of Sports Medicine), ISSA (International Sports Sciences Association) un neskaitāmas citas. 

Šīs organizācijas sniedz uz jaunākajiem pētījumiem balstītas zināšanas uzturzinātnē un sertificē, atbilstoši saviem kritērijiem. Daudzās no tām sertifikāts regulāri jāatjauno.

Uztura konsultants

Visbiežāk šādus cilvēkus apmāca kādi uzņēmumi, kas piedāvā ar uzturu saistītus pakalpojumus, piemēram, dažādus uztura bagātinātājus. Iespējams, tas mazliet mazina uzticamību, jo aiz konsultācijām var slēpties mērķis pārdot kādu produktu. Nereti tiek izmantota iebaidīšanas stratēģija, puspatiesi apgalvojumi, kas nebalstās uz oficiāliem pētījumiem,  lai cilvēks būtu ieinteresēts iegādāties produktus, kas glābs situāciju.

Protams, ir iespējamas situācijas, kad uztura konsultanta loma eksistē arī pilnīgi neatkarīgi no uztura bagātinātāju tirgošanas, bet tad ir jāvērtē konteksts, kur cilvēks darbojas – piem., Austrumu slimnīcā darbojas ārsts-internists-uztura konsultants, kas konsultē par uzturu pirms un pēc operācijām – un ar ko vēl konkrētais speciālists nodarbojas.

Nutriciologs

Šī loma pēc savas būtības ir saistīta ar pārtikas produktu vai to sastāvdaļu izmantošanu ārstniecībā, arī uztura bagātinātāju lietošanu (nutraceuticals). Taču, līdzīgi kā ar uztura konsultantiem, nutriciologu darbošanās Latvijā arī mazliet ir pelēkajā zonā. Pamatā sevi par nutriciologiem dēvē Coral club u.c. uztura bagātinātāju tirgotāji (kas atkal liek apšaubīt nolūku “tīrību”), kā arī dažādi alternatīvās medicīnas praktizētāji. Ļoti bieži tiek piesaukta organisma attīrīšana (detox) u.c. ieteikumi, kam trūkst zinātniska pamatojuma. Nereti paralēli nutricioloģijai tiek piedāvāti arī citi ezotēriski pakalpojumi.

Pirms kāda laika RSU piedāvāja profesionālās pilnveides kursu Nutricioloģijā (Nutraceutical – uztura bagātinātāju lietošana), taču, tā kā ar šo diplomu lepojās un uz to atsaucās jau minēto pretrunīgo pakalpojumu sniedzēji,  šis kurss tika pārtraukts.

Ārzemēs ir iespējams iegūt arī akadēmisku izglītību saistībā ar uztura bagātinātāju lietošanu, bet iespēju ir salīdzinoši maz un atkal – cilvēkam ir jāspēj uzrādīt atbilstošs sertifikāts vai diploms.

Kā izlemt, pie kura speciālista doties?

Apsvērumi katram var būt atšķirīgi no situācijas, vajadzībām, personības iezīmēm, pieejamiem līdzekļiem, ģeogrāfiskās atrašanās vietas.

Pirmais jautājums, ko sev uzdot – vai man ir kādas veselības problēmas, ko varētu ietekmēt ar uzturu? (ja jā – uztura speciālists).

Otrais – vai mans uzturs ir daudzveidīgs un sabalansēts? (ja ilgstoši ir izslēgti kādi produkti vai ēsts vienveidīgi – uztura speciālists).

Trešais – vai es spēju patstāvīgi ieviest paliekošas pārmaiņas? (ja pieredze rāda, ka vairākkārtīgi mēģināts, bet ir problēmas ar pieturēšanos pie ieteikumiem vai nosprasutā mērķa – uztura treneris). Uztura treneris var būt kā atbalsta persona arī tad, galvenos ieteikumus sniedz kāds cits speciālists vai ārsts (piem., ārstējošais ārsts nosaka uztura režīmu vai dod citas rekomendācijas un uztura treneris palīdz ar to iedzīvināšanu ikdienā).

Ceturtais – kādas ir manas finansiālās iespējas? (jāpiemeklē sev atbilstošais variants).

Piektais – kurš speciālists ģeogrāfiski man ir visērtāk pieejams. Daudzi šobrīd sniedz konsultācijas arī attālināti (par to jāinteresējas).

Sestais – vai man patīk formālākas attiecības ar speciālistu (piem., poliklīnikā)? (ja jā, uztura speciālists). Ja vairāk uzrunā neformālāks kontakts, tad drīzāk uztura treneris, kas vairāk ir kā atbalsta persona ikdienā.

Kopsavilkums

Kā redzams, lomas ir dažādas. Un kopumā jau tas nav slikti. Gan finansiālās iespējas, gan gaume, gan iepriekšējā pieredze katram ir sava, un ir tikai normāli, ka dažādiem cilvēkiem der dažādi speciālisti un pieeja.

Izglītību un zināšanas var iegūt ne tikai Latvijas augstskolās un ne viss, kas “atvests vai ieviests” no ārzemēm ir nedrošs vai slikts. Ne velti šīs dažādās lomas pasaulē ir radušās, jo katrs var līdzēt ar specifiskām lietām. Protams, daudz atkarīgs no katra indivīda ētikas un morāles principiem, bet tā jau ir jebkurā jomā un profesijā. 

Būtiski, lai cilvēki bez atbilstošas izglītības “neizrakstītu” specifisku uztura bagātinātājus un neieteiktu dažādas nedrošas un ekstrēmas metodes “organisma attīrīšanai” utt., un lai cilvēki saņemtu sev atbilstošus un drošus pakalpojumus, netiktu nepamatoti iebaidīti un maldināti.

Tajā pašā laikā apgalvojumam, ka cilvēks bez formālas medicīniskas izglītības nevar citiem palīdzēt saistībā ar uzturu, nepiekrītu, jo pieredze rāda, ka lielai daļai cilvēku svarīgāk par analīžu veikšanu poliklīnikā un individuālām ēdienkartēm ir vispār atrast motivāciju kaut ko mainīt un saprast, kā aizņemtā ikdienā kaut cik veselīgi pabarot ģimeni, ko izvēlēties veikalā, kā atrast laiku izkustēties un izgulēties, kā mūžīgi “neiekrist” saldumu lamatās utt. Lai ar to palīdzētu, nav vajadzīga medicīniska izglītība. Tajā pašā laikā, ja ir kādas veselības problēmas, tad gan pašam cilvēkam, gan speciālistam, pie kā viņš nonācis, jāizvērtē situācija un jāatrod vislabākais risinājums. Labs speciālists nekautrēsies novirzīt cilvēku pie atbilstošāka speciālista, atkarībā no situācijas. Manā praksē visbiežāk sanāk palīdzēt cilvēkam piemeklēt psihoterapeitu, kas var palīdzēt ar emocionāla rakstura problēmām, kas radījušas ēšanas traucējumus.

Tāpat tas arī ilustrē, ka cilvēkiem izaicinājumu saistībā ar uzturu netrūkst un katrai problēmai savs risinājums un katram cilvēkam – savs speciālists.
Kāds grib “rakt dziļumā” un meklēt risinājumus savām veselības likstām (iespējams, arī alternatīvus, kad viss cits jau izmēģināts), kādam vienkārši būtiski atrast funkcionējošu veidu, kā daudz maz veselīgi ēst aizņemtā ikdienā.


Noderīgas saites:

Reģistrētie un seritifcētie uztura speciālisti (ar norādītu specialitāti un ģeogrāfisko prakses vietu):

http://www.ldusa.lv/lv/content/registretie-un-sertificetie-uztura-specialisti

Par dažādajiem Latvijā sertificētajiem speciālistiem:

http://www.ldusa.lv/lv/content/kliedejam-mitus-par-uztura-specialistiem

Par RSU kursu nuticioloģijā:

https://rebaltica.lv/2020/02/rsu-sola-partraukt-nutriciologu-izglitosanu/

Šeit var atrast Latvijā praktizējošus Precision Nutrition sertificētus uztura trenerus.

https://www.precisionnutrition.com/certified-coach-directory